Dynamic Translator, Dinamik Sözlük | In Turkish

Merhabalar,

Şimdilerde deli gibi kullandığım kendi yazdığım bir sözlük uygulamamı tanıtmak istiyorum. Kendisi “Open Source” dur. Peki ne yapar bu ?

Google chrome kullanıcısıysanız ve bolca ingilizce makale vb şeyler okuyorsanız internetten muhtemelen chrome’un Translate Pop’unu kullanıyorsunuzdur. Okurken kendi dilinize çevrilmesini istediğiniz kelimeleri/cümleleri seçinde çevirme işlemi yapıyor ve bir pop-upta gösteriyor. Ne kadar da pratiklik sağlıyor. Fakat aradığımız kelimeyi/cümleyi iyi çevirmiyorsa ne yapacağız gidiyoruz başa bir çeviri sağlayıcısına:Yandex, SesliSozluk… vb.

İş windows/desktop ortamına gelince anında çeviri sağlayan bir uygulama yok (en azından benim bildiğim yok, varsa yeşillendirin :)) hal böyle olunca ben de pdf okurken filan ingilizce kelimeleri/cümleleri çevirmek için Browser’i aç, google translate’e(yandex çeviriye, seslisozluk çeviriye) gir, sonra kelimeyi yaz dili seç(eğer cookie’leri silmişseniz seçmek zorundasınız) sonra çevirmesini bekle veya çevir butonuna bas… gibi şeylerle bolca vakit kaybetmeyi istemediğimden, neden benim de bir pop-up’ım yok dedim ve giriştim.

Böylece şu soruyu sordum, beni fazla uğraştırmadan text’i algılayıp,çeviriyi yapıp önüme getirmesini istiyorum, nasıl yaparım ? En basit ve efektif cevabı, clipboar’dı dinlemekti, yani  “Control + C” Copy emrinizi bekleyen ve eğer text içeriyorsa bunu gidip önce Tureng’e (Tureng’de kelime karşılıkları çok olduğundan önce buraya uğruyor) orada bulamazsa gidip Yandex’e sorarak, dönen çeviriyi de ekranın sağ üstüne “Notify” basıp böylece beni mutlu eden bir uygulama ortaya çıkmış oldu. (aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi)

Not: Text’i otomatik algılayan bir yapı yazdım ama, şuan için fazla stable değil, üzerinde uğraşıyorum. GitHub’dan çektiğinizde otomatik algılayan şekilde gelecektir.

Yeni Not:  Artık herhangi bir ortamda seçilen yazıyı otomatik olarak algılıyor. Tek yapmanız gereken ingilizce metni seçmek. Ayrıca 4 farklı sözlük yapısını kapsıyor. Tureng, SesliSözlük, Yandex Çeviri, Google Translate. Bu 4 sözlüğe gidip anlamları birleştirip, toast notification olarak çeviriyi görüntülüyor. Aşağıdaki resimde olduğu gibi.

translate

Dediğim gibi open source: proje linki

Birden aklıma esen ve hemen kullanmaya yönelik yazdığımdan refactor edemedim, fırsat buldukça SOLID prensiplerini uygulamaya çalışıyorum.

Katkıda bulunmak isterseniz müthiş olur,

Sağlıcakla.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s